Ako sa praží káva
Praženie kávy je umenie a veda zároveň. Je to zložitý proces, pri ktorom sa kávovníkové zrná menia zo zelených na bledo- či tmavohnedé. Práve praženie je tým, čo v najväčšej miere ovplyvňuje chuť kávy.
Zelené zrnká nemajú žiadne vlastnosti pražených zŕn. Sú tvrdé, bez chuti a majú trávovú vôňu. Pražením sa menia na hnedé, chrumkavé s typickou arómou a chuťou a na také, ako sa s nimi stretávame najčastejšie – pripravené na pomletie a prípravu kávy.
Pri pražení prebiehajú vo vnútri zŕn chemické a fyzické zmeny, vďaka ktorým sa postupne menia. Väčšina vlhkosti sa zo zŕn odparí, zväčšujú svoj objem, znižuje sa ich hustota a tým pádom strácajú na hmotnosti. Kávovníkové zrnká počas praženia prídu o 12-25% svojej hmotnosti. Cukry prítomné v zelených zrnkách pôsobením tepla karamelizujú, čo okrem vysokej teploty taktiež prispieva k zmene farieb. Pri pražení možno počuť dve „pukania“: pri prvom zo zrniek uniká voda a začína karamelizácia. Pri druhom sa von dostáva oxid uhličitý. Pukanie je veľmi hlasné, možno ho prirovnať k pukaniu popcornu. Zelené zrná postupne prechádzajú cez žltú, bledohnedú, až po tmavohnedú farbu, závisiac od stupňa praženia. Čím viac je káva pražená na tmavšiu farbu, tým viac olejov sa v nej tvorí a vychádza na povrch.
Po dosiahnutí optimálnych vlastností musí byť káva z pražičky vypustená a okamžite ochladená, lebo inak by proces praženia pokračoval ďalej, čo by mohlo znížiť kvalitu kávy a zmeniť jej výslednú chuť.
Svetlé praženie (light roast) je vhodné na alternatívne prípravy, vyzdvihne v káve jej prirodzený charakter (keďže plody kávovníka sú ovocie), kyslosť a ovocné či kvetinové tóny a arómu.
Pri strednom pražení (medium roast) viac vychádzajú na povrch charakteristiky podporené pražením, začínajú sa strácať prirodzené vlastnosti kávy a vzniká rovnováha medzi kyslosťou a telom kávy.
Čím je praženie tmavšie (dark roast), tým viac sa kyslosť vytráca a v káve je cítiť skôr konkrétny profil praženia, než charakteristické tóny jednotlivej kávy.
Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že čím tmavšie je káva pražená, tým je silnejšia, čo sa týka obsahu kofeínu. Čím dlhšie sa však zrnká pražia, tým sa obsah kofeínu znižuje. Naše kávy pražíme na svetlo (vhodné najmä na prípravu filtrovanej kávy) alebo tmavo (na prípravu espressa).
Domáce praženie
Mnohí kávoví nadšenci si zvyknú pražiť kávu sami doma. Je niekoľko spôsobov ako na to, napríklad na špeciálnej predierkovanej panvici, v popcornovači, alebo na klasickej panvici. Tieto spôsoby sú lacné, no často na úkor kvality kávy. Je ťažké dosiahnuť rovnomerné upraženie všetkých zŕn a problém býva predovšetkým s ich chladením. V prípade, že by ste sa predsa len rozhodli pre vyskúšanie praženia v domácich podmienkach, ponúkame výborné zelené kávovníkové zrná rôznych odrôd.
Pražená zrnková káva
Láska k prírode, lahodná aróma a potešenie vtlačené do zrnka kávy upraženého priamo u nás udržateľným spôsobom.
44 PRODUKTOVZelená zrnková káva
Vždy čerstvá káva, ktorú si viete upražiť v pohodlí domova na mieru vašim požiadavkám.
16 PRODUKTOV